A Raytheon egy új levegő-levegő rakéta kifejlesztését jelentette be, amely állítása szerint feleakkora lesz, mint a jelenlegi fegyverek, de nagyobb sebesség és manőverezőképesség elérésére lesz képes.
Az Air Force Association éves konferenciáján megjelent sajtóközleményben a Raytheon azt állította, hogy az új Peregrine fegyver „drónok, pilóta által vezetett repülőgépek és cirkálórakéták ellen” lesz használható.
„Az additív gyártás és a könnyen hozzáférhető anyagok felhasználásával hatékonyan megkétszerezi a jelenlegi vadászrepülőgépek által szállítható rakéták számát, lényegesen alacsonyabb költségszinten, mint a jelenlegi fegyverek” – áll a közleményben. A fegyver körülbelül 22,6 kg és 1,83 m hosszú lesz.
„A Peregrine lehetővé teszi az amerikai és szövetséges vadászpilóták számára, hogy több rakétát vigyenek a felszállás során a légi dominancia megőrzése érdekében” – mondta Thomas Bussing, a Raytheon Advanced Missile Systems alelnöke a közleményben. “A fejlett érzékelővel, irányító- és meghajtórendszerével, amely sokkal kisebb rakétatestbe van csomagolva, az új fegyver jelentős előrelépést jelent a levegő-levegő rakéták fejlesztésében.”
A cég nem közölt részleteket arról, hogy a fegyverek mikor lesznek elérhetőek tesztelésre és végül eladásra.
Az Egyesült Államok légiereje elsősorban az AIM-9X Sidewindert és az AIM-120 AMRAAM-ot használja levegő-levegő fegyvereiként: mindkettőt a Raytheon gyártja. A Pentagon 2018-as jelentése szerint a Raytheon és a Lockheed Martin kapja a védelmi minisztérium hadianyag- és rakétabeszerzésre fordított dollárjainak mintegy 97 százalékát.
A Védelmi Minisztérium valószínűleg üdvözölné az örökölt fegyver új, könnyebb alternatívájának bevezetését, ahogyan a Peregrine is látszik. Az osztály keresi a lehetőségeket meglévő flottái kapacitásának növelésére, valamint olyan nemzetközi partnereket keres, akik megbízható vásárlói voltak a légiharc rakétáknak. A 2019-es pénzügyi évben Magyarország, Japán, Katar, Bahrein és Ausztrália kérte légiharc rakéták szállítását.
A fegyver méretére, sebességére és manőverező képessége, valamint a pilóta nélküli rendszerek megsemmisítésére irányuló erőfeszítés illeszkedik a cég egyik vezetőjének múlt heti kijelentéseihez, miszerint a Raytheon az ellendrónok piacának jelentős növekedésére számít a következő években.
Dobos Endre
Forrás: Defense news