A múlt héten a litván légtér őrzését végző francia Rafale vadászgépek több mint két tucat bevetést hajtottak végre az ország és a balti régió távolabbi területeinek védelmében.
Csak az elmúlt héten a Litvániába telepített Rafale-ok 16 küldetést hajtottak végre, köztük egy valódi légirendészeti riasztást és egy megfigyelési küldetést. Az információt a francia hadsereg alá tartozó katonai műveleti parancsnokság tette közzé a Twitteren.
Magyarország december elején adta át a litván légtér védelmét a lengyel és a francia légierőnek.
A misszió a NATO Szövetséges Légi Parancsnokságával együttműködve Lettország, Litvánia és Észtország légterét kívánja megvédeni az ellenséges légi akciókkal szemben.
A távozó magyar flotta JAS-39 Gripenjeit négy francia Rafale és négy lengyel F-16 Fighting Falcon váltotta fel. A Rafale-ok azóta rekordszámú, 60 légi bevetést hajtottak végre, ugyanakkor ez lehet az első alkalom, hogy a repülőgépet légirendészeti feladatokra vetik be a Balti-tenger felett.
December végén a repülőgép „Alpha Scramble[1]” riasztást kapott. Hivatalos beszámolók szerint a gép két Szu-27-est és egy Il-20-ast fogott el és kísérte őket, majd ezt követően videót tettek közzé a Twitteren.
Az Alpha Scramble egy éles riasztás, melynek során az ellenséges repülőgépek azonnali elfogása történik.
December 27-én riasztást hajtottak végre az orosz szárazföldről Kalinyingrádba tartó orosz Il-20-as repülőgép és a nemzetközi légtérben lévő orosz exklávéba be- és onnan kirepülő két Szu-27-es vadászgép miatt.
December 28-án a NATO repülőgépei felszálltak, hogy két Szu-30-as vadászgépet fogjanak el, amelyek a nemzetközi légtéren keresztül Oroszország területéről Kalinyingrádig repültek. A Szu-30-as vadászgépek kivételével az összes orosz repülőgép rádiókapcsolatban volt a Regionális Forgalomirányító Központtal, annak ellenére, hogy nem kapcsolták be fedélzeti transzpondereiket, és nem adtak információt repülési útvonalukról.
Az ukrajnai háború miatt Oroszország kapcsolata az Egyesült Államokkal és Európával egyre rosszabbra fordult, aminek egyenes következménye, hogy az elmúlt hónapokban orosz vadászgépek ismételten provokatív repüléseket hajtottak végre a Balti-tenger felett.
Októberben német Eurofighter Typhoon-ok elfogtak és kísértek orosz Szuhoj Szu-30, Szu-27, Szu-24M vadászgépeket, valamint Illyusin Il-20 kémrepülőgépet.
Az Enhanced Air Policing küldetés keretében a Holland Királyi Légierő több F-35-ös vadászrepülőgépével készül részt venni a légtér ellenőrzésben. 2023 februárjában és márciusában nyolc F-35-öst telepítenek a lengyelországi Malborkba, hogy megerősítsék a NATO védelmét a keleti szárny mentén.
Francia Rafale-ok világszerte bizonyítják magas szintű képességüket. A Rafale képes végrehajtani az összes harci küldetéstípust a légi fölény küldetéstől egészen a nukleáris elrettentésig.
A vadászgép EAP-küldetések[2] során bizonyított képessége a csúcsminőségű radarnak és az elektronikai hadviselési rendszernek is köszönhető. A Rafale elektronikai hadviselési rendszere a Thales Spectra, amely korszerű radart, DAL lézerbesugárzás jelzőt, rakétaközeledés figyelmeztetőt és más érzékelő és zavaró rendszereket tartalmaz.
A legjelentősebb, hogy a Thales által kifejlesztett RBE2 AESA radar képes földháttérrel repülő célok elfogására. A radar lehetővé teszi a fenyegetés azonosítását és rangsorolását, miközben akár negyven cél folyamatos követésére is képes.
A gép népszerűsége szárnyal, első európai vásárlója, Görögország 2021 januárjában a védelmi megállapodás részeként 18 darab Rafale vadászgépet vásárolt, amelyek közül hat repülőgépet 2022 január 18-án le is szállított a gyártó. Tavaly szeptemberben Athén úgy döntött, hogy növeli a beszerzési rendelést további hat vadászgéppel.
2021 novemberében Mario Banožić horvát védelmi miniszter és francia kollégája, Florence Parly megállapodást írt alá 12 használt Rafale F3-R vadászgép eladásáról a horvát légierő modernizálására. Emellett olyan országok, mint az Egyesült Arab Emírségek és Indonézia is megrendelték a típust.
A repülőgép haditengerészeti változata az indiai haditengerészet legjobb választása lett és várhatóan még ebben az évben aláírják a 26 darab Rafale haditengerészeti változat beszerzésére vonatkozó megállapodást.
Dobos Endre
Forrás: Eurasian Times
[1] Alpha Scramble: Alfa Riasztás – azonnali, rakétával függesztett vadászgép éles riasztása
[2] Enhanced Air Policing: a NATO repülőgépei által békeidőben végzett légi rendészeti művelet