Kínai vadászrepülőgépek, tengeralattjáró-felderítő repülőgépek és korai figyelmeztető repülőgépek járőröztek Tajvan közelében az úgynevezett „valós háborús” előkészületek részeként, amelyek célja a sziget inváziójának előkészítése. Vajon Peking valóban fontolóra vesz egy ilyen lépést?
A kínai kormány által támogatott Global Times beszámolója szerint Y-8-as tengeralattjáró-elhárító repülőgép, KJ-500-as korai előrejelző és légtérellenőrző repülőgép, Y-9-es felderítő repülőgép, és ami talán a legnagyobb jelentőségű, az ötödik generációs J-20-as lopakodó vadászgép tevékenykedik Tajvan közelében, hogy felkészüljön a háborúra.

“A hírszerzési műveletek arra irányulnak, hogy információkat szerezzenek a tajvani, az amerikai és japán erők tengeralattjáróinak tevékenységéről, a csapatok elhelyezkedéséről és a katonai létesítmények helyzetéről, melyekkel felkészítik a PLA[1]-t egy lehetséges jövőbeli harcra” – áll a lapban.
A cikk szerint 500 kilométerre Tajvan partjaitól a J-20-as csak percekre van attól, hogy támadó pozícióba kerüljön tajvani és amerikai repülőgépekkel szemben.

“A J-20-as generációs különbséggel rendelkezik Tajvan összes harci gépével szemben, és részvétele a potenciális tajvani PLA-műveletekben egyoldalú PLA-győzelmet eredményez a levegőben” – írja a lap.
Több cikk állítja, hogy a kínai támadó műveletek szükség esetén az amerikai és japán védelmet is legyőzhetik, ha ez szükséges lenne, mert az Y-8-as figyelemmel kísérné az amerikai és japán tengeralattjárók mozgását.
“Az Y-8-as tengeralattjáró-elhárító repülőgép rendelkezik hadihajók felderítésére szolgáló radarral, valamint mágneses anomália detektorral és szonárbólyákkal tengeralattjárók felderítésére” – áll a cikkben. Az Y-8-as mellett a PLA az Y-9-es felderítő repülőgépet is bevetette, hogy a lap leírása szerint „hírszerzési adatokat gyűjtsön az ellenséges csapatokról, az ellenséges bázisok, kikötők és repülőterek helyzetéről”.
Tajvant és az Egyesült Államokat régóta aggasztja, hogy Kína inváziós fenyegetése meglehetősen hiteles. Ezeknek a műveleteknek a jellege és leírása úgy tűnik, határozott eszkalálódásra utal. Bár az ilyen jellegű retorika nem biztos, hogy szokatlan, de az ilyen típusú felderítő küldetések együtt a J-20-as bevetésével, komoly provokációt jelentenek.
Milyen ellenintézkedések képzelhetők el?
Számos dolog számításba jöhet, például F-35B-vel felszerelt amerikai deszant-hordozók alkalmazása, amelyek ellensúlyt képeznek a J-20-asok ellen, míg a tajvani légvédelem veszélyeztetheti a kínai felderítő gépeket.
Fontos azt is szem előtt tartani, hogy az Egyesült Államok bombázói rendszeresen átrepülnek, kiképzési műveleteket és járőrözést végeznek a régióban, növelve annak lehetőségét, hogy az amerikai és tajvani védelmi egységek időben észlelhessék a közeledő kínai felderítő repülőgépeket és képesek legyenek gyorsan alkalmazkodni.
Írta: Dobos Endre
Forrás: The National Interest
[1] PLA-People’s Liberation Army: Népi Felszabadító Hadsereg